Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info
Reality na Real.skBezplatná inzercia nehnuteľností. Reality, byty, domy, pozemky, kancelárie, obchody, sklady   English version
  Hlavná stránka > Užitočné tipy a triky
Zoznam tém:
Kupujete byt? A viete ako na to?

Kúpiť byt alebo dom na inzerát nie je dnes žiaden problém. Na slovenskom mediálnom trhu sa totiž v poslednom čase množia ako huby po daždi rôzne odborné časopisy sprehľadňujúce trh s nehnuteľnosťami. Kúpa prostredníctvom inzerátu však môže znamenať pre mnohých aj skryté nástrahy.

Nekupujme mačku vo vreci
Ak prihliadame na cenu a nechceme platiť percentá realitkám, všímajme si predovšetkým tzv. občiansku inzerciu a kontakt na predávajúceho. Ako prvé sa teda informujme, či hovoríme s majiteľom, alebo so zástupcami realitnej kancelárie.

V serióznom inzeráte by nemal chýbať opis bytu. Ten by mal zahŕňať lokalitu, počet izieb, metráž, teda veľkosť bytu, formu vlastníctva (osobné, družstvené ai.), základnú charakteristiku (tehla, panel), poschodie, stav bytu (po rekonštrukcii, pred rekonštrukciou, pôvodný stav), chýbať by nemala, samozrejme, orientačná cena, prístup k parkovaniu a pod. Ideálne je, ak je uvedená aj cena za metre štvorcové. Kupujúci si tak vytvára reálny obraz o hodnote nehnuteľnosti.

Všímajme si viac inzerátov, porovnávajme, lebo je bežné, že realitky si tú istú nehnuteľnosť rozdielne ohodnotia. Niekedy môže ísť tento rozdiel až do stotisícových súm. Aj samotní majitelia skúšajú najskôr vyššiu cenu a postupne ju znižujú. Preto je možné, že ak narazíme na starší inzerát, môže obsahovať vyššiu cenu, ako je aktuálne ponúkaná. Najskôr si teda cenu priamo u predávajúceho overme. Pri kúpe novostavby je potrebné informovať sa, či ponúkaná cena zahŕňa aj pozemok a DPH. Často sa stáva, že na prilákanie kupcov sa uvádza cena bez týchto údajov.

Overme si informácie
Vráťme sa však k inzerátu. Aj keď je tam väčšina spomínaných údajov uvedená, overme si ich. Často sa totiž stáva, že predávajúci uvedie byt v osobnom vlastníctve, ale po telefonickom pohovore zistíme, že ešte len čaká na list vlastníctva. Pravdivosť tohto údaja ocenia všetci, čo si chcú kúpiť byt napríklad prostredníctvom hypoúveru, kde je tento doklad nutný.

Všímať si treba aj metráž, lebo predávajúci často započíta do veľkosti bytu balkón či lodžiu, čo cenu, samozrejme, skresľuje. Stáva sa, že namiesto sľubovaného mezonetu nám ponúknu dvojpodlažný strešný byt, pritom za lukratívnu cenu, ktorá sa pýta len za mezonet.

Netreba hádam ani pripomínať, že lepšie ako desať telefonátov je "raz vidieť". Všímajme si pritom nielen lokalitu, ale aj hlučnosť okolia, susedov, čistotu schodiska, výhľad, blízkosť obchodov, dopravu, parkovanie, prítomnosť výťahu v dome ai.

Kúpa prostredníctvom realitky
Často si pri kúpe nehnuteľnosti kladieme otázku, či uprednostniť kúpu prostredníctvom realitnej kancelárie, alebo priamo cez majiteľa. Odrádza predovšetkým fakt, že realitka si za sprostredkovanie predaja kalkuluje percentá. Čo si však mnohí neuvedomujú, je, že v percentách by mali byť zaúčtované služby realitky a tiež minimalizovanie rizika podvodu.

Samozrejme, dôležitá je v tomto prípade aj dôveryhodnosť realitnej kancelárie. Tú by mala zaručiť napríklad evidencia realitnej kancelárie v Národnej asociácii realitných kancelárií Slovenska (NARKS).

Žiaľ, ani odbornosť realitných maklérov nie je vždy samozrejmosťou. Nenechajme sa odradiť, ak nepodajú adekvátne informácie o možnosti kúpy cez hypotekárny úver alebo stavebné sporenie.

Ak zlyhá jedna realitka, obráťme sa s otázkou na druhú. Je ich na Slovensku viac ako dosť. Veď v niektorej z realitiek hádam uspejeme...

Na začiatok stránky


Copyright © Real.sk