Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info
Reality na Real.skBezplatná inzercia nehnuteľností. Reality, byty, domy, pozemky, kancelárie, obchody, sklady   English version
  Hlavná stránka > Užitočné tipy a triky
Zoznam tém:
Ako sa pri výbere bytu či domu správne rozhodnúť

Na Slovensku je veľmi špecifický trh s nehnuteľnosťami. Nedá sa jednoznačne povedať, či stagnuje, alebo rozkvitá. Závisí to, samozrejme, predovšetkým od konkrétnej lokality.

Iná situácia je v Bratislave, iná na východnom Slovensku, odkiaľ mladí ľudia odchádzajú za pracovnými príležitosťami, čoho dôsledkom je klesajúci záujem o bývanie v tomto regióne. Najlepšie to dokumentujú samotné ceny. Ak sa na to pozrieme z pohľadu regiónov, tak ceny bytov v Bratislave sú o 25 % vyššie ako v ostatných častiach Slovenska. Ak si chcete v súčasnosti kúpiť na Slovensku byt, môžete si vybrať nielen jeho veľkosť, polohu, ale dokonca aj to, na ktorú svetovú stranu budú umiestnené okná.

Výber je veľký
Od holobytov až po novostavby. Závisí to od toho, koľko máte v pláne investovať. Ponuka bytov na trhu vzhľadom na ich ceny vysoko prevyšuje dopyt. Jediné, čoho je nedostatok, sú solventní kupci. Predražené novostavby spolovice zívajú prázdnotou.

Premrštené ceny pozemkov, ako aj drahá pracovná sila, sa podpísali práve pod vysoké ceny novostavieb v Bratislave a blízkom okolí. Pozitívom v tomto prípade je, že nové byty sú kvalitnejšie a väčšie.

Novostavba...
Pri cene novostavieb treba striktne porovnávať parametre, a najmä to, či je v cene zahrnutá aj cena pozemku, inžinierske siete a podobne. Mnohé ceny bytov sú pre zákazníka lákadlom, a až pri podpise zmluvy záujemca o byt odhalí, že cena je vyššia, ako predpokladal.

Pri kúpe rodinných domov
Kritériom ,,kvalitného“ rodinného domu je, že musí byť postavený zo súčasných kvalitných stavebných materiálov, nielen vonkajších, ale aj vnútorných vrátane podláh, obkladov, okien, dverí a ďalších komponentov. Mal by byť zateplený, tepelne izolovaný, minimálne s jednou garážou. Ideálny pozemok je okolo 800 m2.

Realitná kancelária alebo inzerát?
Kúpu bytu môžete realizovať dvoma spôsobmi, a to buď využitím služieb realitnej kancelárie, alebo prostredníctvom inzercie. Odporúčajú sa kancelárie, ktoré sú predovšetkým korektné a požadujú primerané provízie za prevod bytu, poradenstvo a právny servis. Výhodou využitia služieb realitných kancelárií je najmä spísanie kvalitnej kúpnej zmluvy na byt, kde sú vyjadrené všetky podiely, spoločné priestory a všetky aspekty k bytu.

Ako kupovať
Prvým krokom je pozorná obhliadka vyhliadnutého bytu, najlepšie za denného svetla. Pri bytoch na najvyššom poschodí si treba všimnúť predovšetkým strop, či nie je zatečený. Najlepšie, samozrejme, je, keď sa byt kupuje neupravený, nevymaľovaný, vtedy vidieť praskliny aj staré zatečenie. Presvedčite sa teda, či nevlhnú steny, či nie sú vymaľované rohy.

V starších bytoch si treba všimnúť, aké staré sú siete v dome. Pri 40- až 50-ročných bytoch sú elektrické siete a vodovodné rúrky už opotrebované. Veľmi dôležité je zistiť si, k akým susedom by ste sa mali nasťahovať.

Keď sa už rozhodnete pre konkrétny byt, v prvom rade si pýtajte od majiteľa originálny list vlastníctva z katastra. V ňom sa dozviete, či byt nie je zaťažený záložným právom, alebo či nakladanie s ním nie je inak obmedzené. Dôležitým dokladom je aj snímka z katastrálnej mapy a správcovské zmluvy.

Na začiatok stránky


Copyright © Real.sk