Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info
Reality na Real.skBezplatná inzercia nehnuteľností. Reality, byty, domy, pozemky, kancelárie, obchody, sklady   English version
  Hlavná stránka > Užitočné tipy a triky
Zoznam tém:
Starší byt sa nekupuje ako mačka vo vreci

Každý z nás má svoju predstavu o krásnom byte. To, čo sa páči laikovi, môže z pohľadu architekta pôsobiť úplne inak. A na to netreba zabúdať. Ešte predtým, než povieme svoje "áno", treba si byt starostlivo prehliadnuť. Inak sa vám môže prihodiť to, čo mne.

Pred rokom som sa tiež rozhodla kúpiť si starší byt. Videla som ich veľa. Ten, ktorý som si kúpila, bol, samozrejme, najlepší. Aspoň som si to myslela. Dnes to už netvrdím. Výhodou je len poloha takmer v centre mesta. Kým som tam nebývala, zdal sa mi tichý, všetko v dome fungovalo. Teraz ma tam ruší hluk z ulice, najmä pískavý zvuk trolejbusov, zle fungujú vodovodné odtoky a "krtkári" sú mojimi častými a drahými hosťami, ráno ma budí rádio od susedov. Škoda, že som nevedela pred kúpou bytu to, čo viem dnes. A preto možno aj vám poslúžia nasledujúce riadky.

Pri kúpe staršieho bytu neradno dávať prednosť pocitom pred realitou. Tá je dnes veľmi tvrdá - a tiež drahá. Preto sa kladie veľký dôraz na kvalitnú zmluvu. Lenže ani tá vás neochráni pred hlukom z neďalekého baru, ktorý ste si vďaka nenápadným dverám cez deň ani nevšimli. V žiadnej zmluve tiež nenájdete klauzulu o tom, že vám realitná kancelária vráti peniaze, pretože vás trikrát za rok vytopia susedia nad vami.

Ako začať s nákupom
Popri bytoch z novej výstavby sa dnes veľmi často predávajú aj byty v osobnom vlastníctve, trebárs v starých nájomných domoch, ale aj tam, kde sa družstevný byt už podarilo previesť do osobného vlastníctva. Tieto byty majú v porovnaní s novou výstavbou svoj pôvab, ale aj rad neduhov, ako nakoniec všetko, čo starne.

Kým vyslovíte súhlas s kúpou, vezmite si preto so sebou na prehliadku odborníka, najlepšie architekta. Ten si môže všimnúť niektoré nedostatky, ktorých oprava by mohla cenu bytu neúmerne zvýšiť.

Bez pôdorysu a situačného plánu nemožno byt kupovať, a to aj napriek tomu, že vám predávajúci oznámi ochotne jeho kategóriu a rozmery. "Dôveruj, ale preveruj," hovorí staré príslovie - a ľudová múdrosť by sa nemala prehliadať. Pri tridsiatich tisícoch za meter štvorcový, čo je dnes napríklad bežná cena v lepších domoch v Bratislave, môžete zaplatiť o pekných pár tisíc navyše. Preto treba všetko zmerať metrom - a prepočítať. Vyplatí sa aj zvážiť orientáciu izieb a výškové umiestnenie bytu v dome. Prízemie alebo posledné podlažie nebývajú najlepšie, čo sa odrazí i v cene bytu.

Ďalej je nutné posúdiť dispozičné usporiadanie miestností, či vyhovuje bez väčších stavebných zásahov prevádzke a spôsobu života vašej rodiny. Nezabudnite ani na technickú úroveň elektroinštalácie, vodovodu, plynu, kúrenia, na telefón či bezpečnostné zariadenie.

Práve architekt alebo technik sa môže stať neoceniteľným pomocníkom pri hodnotení stavebného stavu ponúkaného bytu: praskliny v stenách a v stropoch, vlhkosť v prízemnom, okrajovom či podkrovnom byte, otvárateľnosť okien a dverí, stav vodovodných a elektrických rozvodov - toho si pri pohľade do rozkvitnutého parku laik nevšimne, alebo len nad tým mávne rukou. To sa aj tak prerobí, ale ten výhľad, ten je nádherný... Lenže výhľadom si človek nerozsvieti, ani nezakúri.

Ten, kto prichádza z panelákovej garsónky, môže pri pohľade do kúpeľne ožiarenej slnkom prechádzajúcim oknom s leptaným sklom, pamiatkou na secesnú minulosť domu, zabudnúť na všetko. Trebárs i na to, že pleseň za starým kotlom na uhlie, ktorý sa zatiaľ v kúpeľni používal na ohrev teplej vody, nemusí zmiznúť vymaľovaním. Rovnako tak možno mávnuť nad praskajúcimi parketami, ale tu býva oprava často nemožná. Potom nezostáva iné, len ich vymeniť. Aj to stojí nemalý peniaz.

Dôležité je aj to, čo nájdete za dverami
Kupovať byt znamená nehanbiť sa starostlivo pozrieť do každého jeho kúta, ale aj vyjsť na balkón či terasu, pokiaľ ich byt ponúka, a uvážiť, aký výhľad sa ponúka. Či tu možno nájsť pokoj a odpočinok, alebo počúvať hádky z okolia. Popýtať sa u susedov, ako sa im v dome žije. Možno sa potom dozviete, že majiteľ vami vyhliadnutého bytu už nemohol vydržať hluk z neďalekej autodielne.

Bohužiaľ, je smutnou skúsenosťou, že pokiaľ má byt niektoré nedostatky, klient tam v kritickú "hodinu" pozvaný nikdy nebude. Dôležité je otvoriť si napríklad aj garáž alebo pivnicu. Dobre je vedieť, v akom stave má dom práčovňu, sušiareň a pod. ďalej sa treba zamyslieť nad celým stavom domu, aby sa človek v budúcnosti nemusel podieľať nielen na rekonštrukcii svojho vytúženého bytu, ale aj na celkových úpravách domu, ktorý môže mať trebárs v havarijnom stave balkóny, okná alebo stúpačky. To isté platí o zateplení obvodového plášťa.

Všimnite si aj okolie domu, aby ste nestrávili viac času, ako je zdravé, upratovaním zosúvajúceho sa terénu pri dažďovej nádielke.

Na začiatok stránky


Copyright © Real.sk