Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info
Reality na Real.skBezplatná inzercia nehnuteľností. Reality, byty, domy, pozemky, kancelárie, obchody, sklady   English version
  Hlavná stránka > Užitočné tipy a triky
Zoznam tém:
Na kúpu bytu je lepšia hypotéka

Založenie nehnuteľnosti je cesta nielen k hypotekárnemu, ale aj k spotrebnému úveru. Takýto typ pôžičiek založených nehnuteľnosťou, ktoré je možné použiť na hocičo, sa zvykne nazývať aj americká hypotéka.

Pri rozmýšľaní, ktorý produkt sa viac oplatí, je rozhodujúci účel použitia požičaných peňazí. V prípade, že ide o kúpu bytu či domu, jednoznačne lepším riešením je zvyčajne klasická hypotéka. Vo väčšine bánk sú s ňou spojené nižšie úroky, ako aj dlhšie lehoty splatnosti, ktoré umožnia klientovi dosiahnuť prijateľnejšiu výšku mesačnej splátky. Na druhej strane pri hypotéke treba počítať s dlhším časom vybavovania úveru a väčším množstvom dokumentov a potvrdení, ktoré bude banka požadovať.

Ak porovnávame množstvo potrebného papierovania, spotrebné úvery založené nehnuteľnosťou sú naň náročnejšie ako tie klasické a ich vybavenie je zložitejšie. Súvisí to so zložitejším procesom zakladania nehnuteľnosti v porovnaní s ručením inou formou. Ak však chce klient požičané peniaze použiť napríklad na kúpu spotrebného tovaru, hypotéku použiť nemôže. Tá je totiž podľa zákona viazaná iba na kúpu, stavbu alebo rekonštrukciu nehnuteľnosti. Riešením je teda spotrebný úver.

Ak chce človek dostať výhodnejší úrok, plánuje si požičať vyššiu sumu, alebo mu vyhovuje dlhší čas splácania, je preň výhodnejší spotrebný úver založený nehnuteľnosťou než klasický. Ešte nižší úrok môže dostať v prípade, ak zdokladuje, že si peniaze požičiava s cieľom ich investície do nehnuteľnosti. Vtedy sú podmienky takejto pôžičky bližšie k hypotéke, ako k spotrebnému úveru. Stále však treba počítať s vyšším úrokom, ako je najnižšia sadzba (najčastejšie pohyblivá) pri hypotéke.

Na začiatok stránky


Copyright © Real.sk